PAREM KEHA

Parem keha algab toitumisest. Kehaline aktiivsus võib teatud määral heastada puudused toitumises, kuid sellel on omad piirid. See ei tähenda muidugi et kehaline aktiivsus ei tooks kasu. Liikumine on uuringutes näidanud suurt kasu nii kergema depressiooni ravil kui vaimse võimekuse tõstmisel. Samuti on aktiivsus oluline lihastoonuse saavutamiseks ja hoidmiseks, mis oluline nii välimuse kui ka tervise juures.

Samas mis on õige kogus trenni ja milline peaks see olema, sellele küsimusele pole ühist vastust leitud. Arvestades mõõduka liikumise plusse ja asjaolu, et tänapäeva inimene liigub keskmiselt tunduvalt vähem kui tema esivanemad, siis võib eeldada et aeroobne treening ja liikuv eluviis on alati kasulik. Teistpidi on teada, et koormus tekitab meis stressi (mis iseenesest on edasiviivjõud), kuid suurtes kogustes kahjulik. Nii võib jällegi öelda, et ennast sundides pikalt jooksma, ei ole enam tervislik. Kui naudid jooksmist, ei pruugi jällegi see väide kehtida. Uuringud on näidanud, et kuidas sa suhtud oma koormusse, mõjutab ka tulemust.

Seega on sobilikum aktiivse eluviisi saavutamiseks teha seda, mis sulle meeldib. Parim soovitus on leida endale mingi tegevus mis on liikuv ja mida sa naudid. Olgu selleks siis jalgpall, rahvatants, tennis või midagi muud. Väljatoodud tegevuste puhul on positiivne ka nende mõtlemist ja täpsust nõudev pool, mis stimuleerib lisaks ka aju. Juhul kui sulle meeldib tegevus nagu lauatennis, kus küll palju täpsust aga vähem liikumist, siis on soovitav aktiivne soojendus. Omal kohal on ka vana soovitus: kui aega, kasuta treppi ja jalgu mitte lifti ega autot.

Kokkuvõttes naudi elu ja proovi uusi asju, nii lihtne see ongi. Kui aga tõesti miski ei sobi ja aega ka vähe, siis mõned nipid ja rõhutused kuidas kiiremini rohkem saavutada.

  1. Mõista toitumise olulisust kehale. Mitmekesine toitumine on terve keha alus. Ilmas selleta ei pruugi piisavalt kasu olla ka kehalisest aktiivsusest.
  2. Kui tahad vähem treenida, siis tee seda targalt. Treenides suuremate koormustega intervaalselt, areneb keha rohkem. Head näited on raskustega seeriad nõrkemiseni ja intervallidena sprindid ühtlase jooksmise või rattaga sõitmise asemel. Pea kõik kulturistid tänapäeval jälgivad üht või teist nendel põhimõtetel ülesehitatud kava. Samad põhimõtted kehtivad ka naisterahvastele.
  3. Lase kehal taastuda. Treenides me koormame keha ja stimuleerime biokeemilisi protsesse, mis alles taastumisel reaalsed muutused endaga kaasa toovad. Anna kehale aega puhata, eriti kui treenid suurte koormustega. Raskustega nõrkemiseni treenides rohkem kui kord nädalas on mõistlik jagada treening lihasgrupide lõikes treeningpäevade vahel.
  4. Hoia positiivset suhtumist. Nagu eelnevalt mainitud, siis suhtumisest tulev platseeboefekt on tulemuse juures oluline. Parimal juhul saad treenimisest hea enesetunde dopamiini koguse suurenemisest. Seniks kuni seda ei juhtu, tuleb end motiveerida mõeldes saadavale kasule ja jätkata.
  5. Tee liikumisest harjumus. Tuleb jätkata kuni liikumisest on saanud alateadlik harjumus. Sellest hetkest on ennast lihtsam sundida tegutsema ja läbi selle muutub ka hoiak positiivsemaks.